Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kulatý stůl na téma „Stárneme doma“ se uskutečnil v Blansku

Kulatý stůl na téma „Stárneme doma“ se uskutečnil v Blansku

Zástupci sociálních služeb, proseniorských organizací, ale i zájemci z řad veřejnosti i samotných seniorů se sešli v úterý 19. června v Dělnickém domě v Blansku na akci kulatý stůl na téma Stárneme doma. Celý den se nesl v duchu přednášek a příspěvků, které přibližovaly problematiku přípravy na stáří.

Prezentující přednesli několik zajímavých a důležitých témat, které souvisely se vzdálenou i blízkou budoucností přípravy na stáří. Nejenže je důležité myslet na finanční zajištění, ale je nutné také přemýšlet o podobě bydlení ve vztahu k bariérám, protože ve stáří se snižuje naše soběstačnost. Spolupráce zaměstnavatelů s lidmi, kteří mají do důchodu např. 5 let, je vzájemně aktuální téma, protože náhlé ukončení pracovního procesu bez dalšího pokračování potřebnosti může být pro mnohé frustrující. Zkušení a dlouholetí pracovníci zase mohou firmám přinést kontinuitu know-how a předávání zkušeností mladším kolegům. Jak jsou důležité vztahy v manželství a péče o ně v před seniorském věku, aby v důchodu manželství vydrželo, bylo ústředním tématem přednášky Jak společně stárnout v manželství. Další přednášky o mezigenerační spolupráci a učení, práci a podpoře pečujících osob a souvislostech a pomoci při umírání doma se můžete dočíst v přiložených prezentacích.

Představena byla Seniorská obálka, která je formulářem, do kterého senioři (i za pomoci příbuzných nebo svého praktického lékaře) vyplní základní údaje o svém zdravotním stavu, užívaných lécích, kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Obálku pak umístí na vstupní dveře nebo lednici. Tyto důležité údaje poslouží v případě zásahu záchranářů v domácnosti. Více informací naleznete na webu zde.

Prezentace z kulatého stolu Stárneme doma:

  • Co vlastně potřebuji k pobírání starobního důchodu zde
  • Jak se připravit na odchod do důchodu zde
  • Jak společně stárnout v manželství zde
  • Čas na odstranění bariér v bytě zde
  • Proč hledat pohybové a kognitivní aktivity zde
  • Potřeby pečujících zde
  • Co potřebujeme pro důstojné umírání doma zde
  • Pomoc pozůstalým zde

Datum zveřejnění článku: 19. červenec 2018