Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Seniorská obálka pomůže v tísni nebo ohrožení zdraví a života

Seniorská obálka pomůže v tísni nebo ohrožení zdraví a života

Seniorská obálka, která má usnadnit řešení v situaci tísně a ohrožení zdraví nebo života, se začíná v těchto dnech distribuovat do nemocnic, na výjezdová stanoviště Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a je možné si ji stáhnout také na těchto stránkách. Jde o kartu, na které senioři (i za pomoci příbuzných nebo svého praktického lékaře) vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování) a kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Údaje by měly být umístěny na viditelném místě v bytě nebo domě - na dveřích lednice nebo vnitřní straně vchodových dveří.

„Tyto údaje, které by měly být pravidelně aktualizovány, poslouží v případě zásahu záchranářů k rozhodnutí o tíži zdravotního stavu, optimální terapii na místě nebo nutnosti transportu do zdravotnického zařízení,“ uvedl jihomoravský radní Milan Vojta. „Věřím, že Seniorská obálka brzy zdomácní, zejména tam, kde žijí lidé osamoceně, a napomůže v důležitých situacích, urychlí čas a rozhodování při záchraně života,“ zdůraznil radní Vojta.

Seniorská obálka je výstupem kulatého stolu „Stárneme ve zdraví“ společného projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Na projektu spolupracovali odborníci z Ministerstva práce a sociálních věcí, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje p. o. a tísňové služby Girasole z. s. Hustopeče.

„Jsme rádi, že jsme se mohli na spolupráci podílet, jde o velice užitečný počin. Vzhledem k tomu, že populace stárne, je jisté, že projekt bude do budoucna dále nabývat na významu. Výjezdy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje k chronicky nemocným lidem vyššího věku, u kterých dojde k náhlému zhoršení stavu, patří k těm nejčastějším. Proto Seniorskou obálku zcela jistě využijeme. Je to další krok k vylepšení přednemocniční péče v rámci našeho regionu,“ vysvětluje Milan Klusák, ředitel jihomoravské záchranky.

Tiskopis Seniorské obálky je možné stáhnout na níže uvedeném odkazu:

  • Seniorská obálka ke stažení ZDE (pdf, 1,1 MB)
  • Seniorská obálka pro vyplnění v PC ke stažení ZDE (pdf, 681 kB), formulář si nejprve uložte do počítače.
  • Pravidla pro vyplnění ke stažení ZDE (pdf, 1,4 MB)
  • Historie vzniku obálky ke stažení ZDE (pdf, 260 kB)

Rozhlasový spot o Seniorské obálce ZDE (19. 7. 2018, mp3, 3,6 MB).

Kontaktní osoba pro další informace:
Dana Žižkovská, koordinátorka pro Jihomoravský kraj projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň, Ministerstvo práce a sociálních věcí, detašované pracoviště Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Terezy Novákové 62a, 62100 Brno, mobil: 770 11 65 65, e-mail: dana.zizkovska@mpsv.cz, www.mpsv.cz

Datum zveřejnění článku: 12. červen 2018